Euro 2020: Anglia pierde în fața Italiei finala

Naționala Angliei a pierdut finala Euro2020 aseară, în fața Italiei, cu scorul de 4-3. La finalul celor 120 de minute, scorul era 1-1, motiv pentru care au urmat loviturile de departajare.

Mii de fani au privit meciul cu sufletul la gură și au sperat până în ultimul moment că echipa Angliei va fi marea câștigătoare a trofeului.

Italia este noua campioană europeană a fotbalului, învingând după loviturile de departajare. Este a doua oară în istorie când Italia reușește să câștige acest trofeu.

Finala de aseară a debutat fulminant, cu un gol din partea englezului Luke Shaw care a reușit să marcheze în primele două minute ale meciului, deschizând astfel scorul în favoarea echipei naționale a Angliei.

În a doua parte a meciului, Italia a dominat terenul, dar nici Anglia nu s-a lăsat mai prejos. Cu toate acestea, în minutul 61, echipa Italiei a egalat scorul, continuând să domine terenul cu un procent de 67%, chiar dacă antrenorul englez a decis să schimbe strategia meciului și i-a trimis pe Saka și pe Jordan Henderson pe teren.

După cele 90 de minute, meciul s-a terminat cu scorul de 1-1, la fel și după minutele de prelungiri. Astfel, a fost nevoie de loviturile de departajare, unde echipa Italiei a reușit să  marcheze mai multe goluri decât naționala Angliei. A fost, așadar, a șasea finală continentală care a avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare.