”It’s coming home”. Anglia în finala Europeanului de fotbal

Se poate spune de acum că Anglia a luat-o oficial razna. De la fotbal, desigur. Calificarea reprezentativei supranumite ”Three Lions” în finala Euro 2020, unde va întâlni duminică Italia, într-un meci ce se va desfășura pe stadionul Wembley, înseamnă cea mai mare performanță fotbalistică engleză din ultimii 55 de ani.

Semifinala de aseară cu selecționata Danemarcei a fost câștigată de către Anglia cu 2-1, după prelungiri, după un meci pe care l-a dominat. Faza ultimului gol, marcat în minutul 104 a fost însă controversată. Atunci, englezii au primit ușor un penalty, pe care Harry Kane nu a reușit să îl transforme, dar atacantul lui Tottenham a avut prezența de spirit de a urmări faza și a reluat în plasă mingea respinsă de portar.

Anterior, danezii au deschis scorul prin Mikkel Damsgaard (min 30), Anglia egalând relativ repede, prin autogolul lui Simon Kjaer (min39). Englezii au atacat mai mult, au avut mai multe ocazii, însă faza de la penalty-ul din prelungiri a fost extrem de controversată.

Nu doar că arbitrul a indicat lovitura de pedeapsă mult prea ușor (chiar și ziarele britanice recunosc că atacantul s-a aruncat pur și simplu pentru a impresiona) la un meci de o asemenea importanță, dar la momentul execuției penalty-ului cineva din tribună tot încerca să-l încurce pe portarul danez cu un laser de culoare verde.

Anglia are în față câteva zile de sărbătoare, înainte de finala cu Italia. Oricum, Anglia trăiește din 1966, adică de mai bine de o jumătate de veac, din titlul mondial câștigat atunci ”at home”. De atunci încoace, performanțele sale fotbalistice au fost modeste.

Duminică, tot ”at home”, tot pe stadionul ”Wembley”, dar pe o arenă refăcută, modernizată, practic alta decât cea de atunci, Anglia va încerca să câștige și primul său titlul continental. E și aici un paradox, deoarece această tentativă vine la scurt timp după ce Anglia a ”refuzat” continentul, preferând să iasă din Uniunea Europeană.

Până atunci, este timp să învățați să fredonați melodia ”It’s coming home”, care reprezintă imnul neoficial al suporterilor englezi de fotbal. Refrenul sună simplu dar e motivant: ”I know that was then / But it could be again / It's coming home/ It's coming/ Footballs coming home”.