Românca Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Australian Open

La Melbourne, jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a spulberat-o pe estoniana Anett Kontaveit cu 6-1, 6-1 în primele 53 de minute, calificându-se astfel în semifinalele turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Șlem al anului.

Reprezentanții postului BBC au caracterizat-o astfel pe campioana româncă: ,,A patra favorită nu a pierdut niciun set la această ediţie a turneului şi nu a fost niciodată în pericol pe Rod Laver Arena, dominând-o total pe jucătoarea de 24 de ani după ce a obţinut primul break, în al treilea ghem al meciului. Kontaveit, aflată la primul sfert de finală din carieră, a învins-o pe a şasea favorită Belinda Bencic în 49 de minute, în al treilea tur, dar a fost de partea greşită a ciocanului în sferturi. Halep a mişcat-o pe Kontaveit pe tot terenul şi a fost nemiloasă în a şti când să crească ritmul şi să termine punctele, încheind o superbă victorie cu al cincilea ei as".

În semifinalele Openului Australiei, Simona Halep, 28 de ani, numărul 3 mondial, se va confrunta joi cu jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, 26 de ani, 32 WTA, , valoarea totală a premiilor ridicându-se la 71 de milioande de dolari australieni. Pe cealaltă parte de tablou se vor duela pentru un loc în marea finală Ashleigh Barty, numărul 1 al tenisului feminin australian și americanca Sofia Kenin.

Muguruza, dublă campioană de Grand Slam a câștigat în fața rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova cu 7-5, 6-3. Simona Halep a declarat la finalul meciului cu Anett Kontaveit că: ,,M-am simți grozav pe teren. M-am mișcat foarte bine și am simțit mingea foarte bine.’’

Garbine Muguruza a declarat la rândul ei:  Sunt entuziasmată să joc în semifinală pentru prima dată aici. O cunosc pe ea (Halep) de mult timp așa că știu că va fi un meci dur.’’