Manipulatorii de la sol de pe Heathrow vor intra în grevă pentru trei zile 

În jur de 350 de manipulatori de la sol de pe aeroportul Heathrow vor începe o grevă de 72 de ore, începând de Vineri, din cauza unei dispute legate de salarizare, a anunțat sindicatul Unite.

Acțiunea de grevă, organizată de lucrătorii de la firma de servicii aviatice Menzies, va afecta o arie de companii aeriene și va crea probleme pentru un număr de zboruri care decolează de pe terminalele 2,3 și 4 de pe cel mai aglomerat aeroport al Marii Britanii, a spus Unite.

Sindicatul a spus că greva va afecta în mod particular Air Canada, American Airlines, Lufthansa, Swiss Air, Air Portugal, Austrian airlines, Qantas, Egypt Air, Aer Lingus și Finnair.

Secretarul general al Unite Sharon Graham a spus: ‘Membrii Unite de la Menzies joacă un rol critic în asigurarea că aeronavele sunt operate în siguranță pe Heathrow. Menzies este o companie bogată și își poate permite în totalitate să le ofere angajaților săi o creștere salarială decentă. Este lăcomie și nu nevoie ceea ce blochează o ofertă pentru salarii decentă să fie făcută.’

Ofițerul regional al Unite Kevin Hall a adăugat: ‘Greva va provoca în mod inevitabil întârzieri serioase pentru pasageri pe Heathrow, dar această dispută este în totalitate provocată de Menzies. A avut toate oportunitățile să facă o ofertă corectă membrilor noștri, dar s-a încăpățânat să nu o facă.’

Miguel Gomez Sjunnesson, vice președintele executiv pe Europa al Menzies Aviation a spus că angajatorul său a reușit să ajungă pe o ‘poziție pozitivă’ în raport cu GMB, care îi reprezintă pe majoritatea angajaților săi de pe Heathrow.

În jur de 350 de manipulatori de la sol de pe aeroportul Heathrow vor începe o grevă de 72 de ore, începând de Vineri, din cauza unei dispute legate de salarizare, a anunțat sindicatul Unite.

Acțiunea de grevă, organizată de lucrătorii de la firma de servicii aviatice Menzies, va afecta o arie de companii aeriene și va crea probleme pentru un număr de zboruri care decolează de pe terminalele 2,3 și 4 de pe cel mai aglomerat aeroport al Marii Britanii, a spus Unite.

Sindicatul a spus că greva va afecta în mod particular Air Canada, American Airlines, Lufthansa, Swiss Air, Air Portugal, Austrian airlines, Qantas, Egypt Air, Aer Lingus și Finnair.

Secretarul general al Unite Sharon Graham a spus: ‘Membrii Unite de la Menzies joacă un rol critic în asigurarea că aeronavele sunt operate în siguranță pe Heathrow. Menzies este o companie bogată și își poate permite în totalitate să le ofere angajaților săi o creștere salarială decentă. Este lăcomie și nu nevoie ceea ce blochează o ofertă pentru salarii decentă să fie făcută.’

Ofițerul regional al Unite Kevin Hall a adăugat: ‘Greva va provoca în mod inevitabil întârzieri serioase pentru pasageri pe Heathrow, dar această dispută este în totalitate provocată de Menzies. A avut toate oportunitățile să facă o ofertă corectă membrilor noștri, dar s-a încăpățânat să nu o facă.’

Miguel Gomez Sjunnesson, vice președintele executiv pe Europa al Menzies Aviation a spus că angajatorul său a reușit să ajungă pe o ‘poziție pozitivă’ în raport cu GMB, care îi reprezintă pe majoritatea angajaților săi de pe Heathrow.

 (Comentarii: 0)

Articole pe aceeasi tema:

Articole pe aceeasi tema: