Sute de mii de asistente medicale au votat pentru grevă 

Asistentele medicale au votat ‘Da’ pentru organizarea grevelor în tot UK-ul, pentru prima dată de când a fost înființat sindicatul acestora în urmă cu 106 ani.

Peste 300,000 de membri ai Royal College of Nursing au fost întrebate dacă susțin greva ca răspuns la ofertele salariale ce nu sunt în concordanță cu inflația.

În majoritatea locurilor cu angajați ai NHS acestea vor fi organizate, incluzând toate locurile cu angajați NHS din Irlanda, iar toate cu excepția unuia din Țara Galilor au îndeplinit numărul necesar pentru a se califica.

Multe dintre cele mai mari spitale din Anglia vor avea parte de greve ale membrilor RCN, inclusiv Guys și St Thomas din Londra, din apropierea House of Commons.

Grevele sunt programate să înceapă în câteva săptămâni, posibil înaintea sărbătorilor de Crăciun și mandatul pentru organizarea acestora este valabil până la începutul lunii Mai 2023, șase luni de la finalizarea votului membrilor.

Ce vor însemna cu exactitate grevele urmează a fi determinat, dar pacienții se vor confrunta foarte probabil cu amânări ale operațiilor și programărilor, având liste de așteptare NHS record.

Secretarul General al RCN Pat Cullen a spus: ‘Furia a devenit acțiune – membrii noștri spun că ce este de ajuns este de ajuns. Vocea asistenților medicali din UK este puternică și mă voi asigura că este auzită. Membrii noștri nu vor mai tolera neajunsuri financiare acasă și o ofertă nedreaptă la muncă.’

Secretarul Sănătății Steve Barclay a descris votul asistenților pentru grevă ca fiind ‘dezamăgitor’.

Ieri, un ministru a luat în derâdere raportările legate de faptul ca asistenții sunt nevoiți să apeleze la bănci de alimente din cauza crizei costului de trai.

În răspunsul la o întrebare legată de angajații din sănătate, Secretarul Educației Gillian Keegan a spus că oamenii care au nevoie de ajutor de urgență ajung la asta din cauză că se aflau în criză si nu neapărat din lipsa fondurilor, spunând că poate au avut probleme în relație sau cu boilerul’.

Asistentele medicale au votat ‘Da’ pentru organizarea grevelor în tot UK-ul, pentru prima dată de când a fost înființat sindicatul acestora în urmă cu 106 ani.

Peste 300,000 de membri ai Royal College of Nursing au fost întrebate dacă susțin greva ca răspuns la ofertele salariale ce nu sunt în concordanță cu inflația.

În majoritatea locurilor cu angajați ai NHS acestea vor fi organizate, incluzând toate locurile cu angajați NHS din Irlanda, iar toate cu excepția unuia din Țara Galilor au îndeplinit numărul necesar pentru a se califica.

Multe dintre cele mai mari spitale din Anglia vor avea parte de greve ale membrilor RCN, inclusiv Guys și St Thomas din Londra, din apropierea House of Commons.

Grevele sunt programate să înceapă în câteva săptămâni, posibil înaintea sărbătorilor de Crăciun și mandatul pentru organizarea acestora este valabil până la începutul lunii Mai 2023, șase luni de la finalizarea votului membrilor.

Ce vor însemna cu exactitate grevele urmează a fi determinat, dar pacienții se vor confrunta foarte probabil cu amânări ale operațiilor și programărilor, având liste de așteptare NHS record.

Secretarul General al RCN Pat Cullen a spus: ‘Furia a devenit acțiune – membrii noștri spun că ce este de ajuns este de ajuns. Vocea asistenților medicali din UK este puternică și mă voi asigura că este auzită. Membrii noștri nu vor mai tolera neajunsuri financiare acasă și o ofertă nedreaptă la muncă.’

Secretarul Sănătății Steve Barclay a descris votul asistenților pentru grevă ca fiind ‘dezamăgitor’.

Ieri, un ministru a luat în derâdere raportările legate de faptul ca asistenții sunt nevoiți să apeleze la bănci de alimente din cauza crizei costului de trai.

În răspunsul la o întrebare legată de angajații din sănătate, Secretarul Educației Gillian Keegan a spus că oamenii care au nevoie de ajutor de urgență ajung la asta din cauză că se aflau în criză si nu neapărat din lipsa fondurilor, spunând că poate au avut probleme în relație sau cu boilerul’.

 (Comentarii: 0)

Articole pe aceeasi tema:

Articole pe aceeasi tema: