3 din 4 firme britanice nu sunt pregătite pentru Brexit! 

Institutul Directorilor a transmis că jumătate dintre companiile chestionate nu pot planifica pe deplin sfârșitul perioadei de tranziție din cauza lipsei clarității normelor.

Doar una din patru companii sunt pregătite pentru ieșirea completă a Marii Britanii din Uniunea Europeană în cinci luni, au avertizat directorii companiei Institutul Directorilor. Companiile producătoare, în special, nu vor fi gata pentru sfârșitul perioadei de tranziție, din cauza lipsei clarității în ceea ce privește regulile pentru Brexit, acesta fiind un impediment mai mare decât nevoia de a se concentra asupra pandemiei coronavirusului, potrivit cercetărilor Institutului Directorilor.

Aproape jumătate din 1.000 de directori ai companiei, chestionați de Institutul Directorilor, au spus că nu se pot pregăti acum pentru schimbările care vor fi necesare începând cu 31 decembrie, aproape unul din trei directori spunând că pot face ajustări doar după ce detaliile vor fi clare.

O majoritate clară, 69% dintre directori, au declarat că asigurarea unei tranzacții comerciale a fost importantă pentru propria companie, mai degrabă decât ieșirea  din Europa în condițiile Organizației Mondiale a Comerțului (OMC).  Chiar și printre directorii care au identificat aspecte pozitive în divergența de la normele UE, șapte din 10 au declarat că un acord va fi important pentru economie.

Institutul Directorilor a susținut că timpul necesar pregătirii este esențial, indiferent de rezultatul negocierilor comerciale dintre Marea Britanie și UE și a solicitat implementarea treptată a oricărui nou regim. Jonathan Geldart, directorul general al IoD, a spus: „Cu atât de multe lucruri care se întâmplă, mulți directori  consideră că să te pregătești corespunzător pentru Brexit este ca și cum ai încerca să atingi o țintă în mișcare. Să te arunci imediat în ceea ce urmează va fi un coșmar pentru multe afaceri.

„Un angajament față de o anumită formă de încetare reciprocă a modificărilor, odată clar, este o cerere de lungă durată a membrilor noștri, iar beneficiile ar fi semnificative. Într-un moment în care guvernul își strânge pe bună dreptate fiecare fir pentru a ajuta firmele să facă față unei perturbări pe scară largă, ar fi contraproductiv să nu încerce să-l minimizeze la sfârșitul anului. Guvernul urmează să lanseze săptămâna aceasta o campanie de informare Get Set for Brexit, iar luni a anunțat o cheltuială de 705 mil. Lire sterline pentru mai multe facilități de frontieră din Marea Britanie.

Institutul Directorilor a transmis că jumătate dintre companiile chestionate nu pot planifica pe deplin sfârșitul perioadei de tranziție din cauza lipsei clarității normelor.

Doar una din patru companii sunt pregătite pentru ieșirea completă a Marii Britanii din Uniunea Europeană în cinci luni, au avertizat directorii companiei Institutul Directorilor. Companiile producătoare, în special, nu vor fi gata pentru sfârșitul perioadei de tranziție, din cauza lipsei clarității în ceea ce privește regulile pentru Brexit, acesta fiind un impediment mai mare decât nevoia de a se concentra asupra pandemiei coronavirusului, potrivit cercetărilor Institutului Directorilor.

Aproape jumătate din 1.000 de directori ai companiei, chestionați de Institutul Directorilor, au spus că nu se pot pregăti acum pentru schimbările care vor fi necesare începând cu 31 decembrie, aproape unul din trei directori spunând că pot face ajustări doar după ce detaliile vor fi clare.

O majoritate clară, 69% dintre directori, au declarat că asigurarea unei tranzacții comerciale a fost importantă pentru propria companie, mai degrabă decât ieșirea  din Europa în condițiile Organizației Mondiale a Comerțului (OMC).  Chiar și printre directorii care au identificat aspecte pozitive în divergența de la normele UE, șapte din 10 au declarat că un acord va fi important pentru economie.

Institutul Directorilor a susținut că timpul necesar pregătirii este esențial, indiferent de rezultatul negocierilor comerciale dintre Marea Britanie și UE și a solicitat implementarea treptată a oricărui nou regim. Jonathan Geldart, directorul general al IoD, a spus: „Cu atât de multe lucruri care se întâmplă, mulți directori  consideră că să te pregătești corespunzător pentru Brexit este ca și cum ai încerca să atingi o țintă în mișcare. Să te arunci imediat în ceea ce urmează va fi un coșmar pentru multe afaceri.

„Un angajament față de o anumită formă de încetare reciprocă a modificărilor, odată clar, este o cerere de lungă durată a membrilor noștri, iar beneficiile ar fi semnificative. Într-un moment în care guvernul își strânge pe bună dreptate fiecare fir pentru a ajuta firmele să facă față unei perturbări pe scară largă, ar fi contraproductiv să nu încerce să-l minimizeze la sfârșitul anului. Guvernul urmează să lanseze săptămâna aceasta o campanie de informare Get Set for Brexit, iar luni a anunțat o cheltuială de 705 mil. Lire sterline pentru mai multe facilități de frontieră din Marea Britanie.

 (Comentarii: 0)

Articole pe aceeasi tema:

Articole pe aceeasi tema: