Performanță importantă pentru înotătorul David Popovic în finala 200 m liber

David Popovici, debutantul de 16 ani, a avut un parcurs  excelent în prima sa finală de  la Jocurile Olimpice. Sportivul bucureștean a terminat pe locul al 4-lea în  finala de 200 m liber, unde s-a calificat din semifinale de pe penultimul loc cu  al 7-lea timp.

Înotătorul junior a reușit o cursă excelentă, având un ultim schimb de excepție. Popovici a terminat cursa la doar două sutimi în spatele ocupantului locului al 3-lea, brazilianul Fernando Scheffer, după un minut 44 de secunde și 68 de sutimi.

Timpul scos de David Popovici este cel mai bun timp al său pe 200 metri liber, dar și un nou record mondial la juniori!

Proba de 200 m a fost câștigată de către americanul Tom Dean, cu un timp de un minut, 44 de secunde și 22 de sutimi, iar pe locul secund s-a clasat britanicul Duncan Scott, la 4 sutimi în spatele liderului.

Românul speră la obținerea unei medalii  în cursa de 100 m liber, la care deține cel mai bun timp al anului, timp obținut la Europenele de juniori din  Roma. La această probă, David  a debutat astăzi calificându-se din serii de pe locul al 8-lea, cu un timp de 48 de secunde și 3 sutimi.

Prezența tânărului român  face valuri în continuare. În primă fază italienii de la Gazzetta dello Sport l-a elogiat, dar și publicația spaniolă AS l-a remarcat și lăudat pe acesta.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo, care au început pe 23 iulie, România are până acum o singură medalie, cea de argint, obținută  de Ana Maria Popescu ( Brânză), la scrimă.  Popescu a fost singura sportivă  medaliată cu aur în cadrul Olimpiadei de la  Rio de Janeiro 2016 deplasată la Tokyo.