Regulile pentru purtarea măștilor în Londra au fost scoase 

Boris Johnson a îndemnat Miercuri milioane de persoane să ‘ rămână precauți ‘ împotriva Covid-ului, având în vedere că restricțiile de Plan B au fost scoase.

Premierul a lăudat ‘ succesul desfășurării programului de booster , munca neobosită a NHS-ului și răspunsul uimitor al publicului ‘, despre care a subliniat că asta înseamnă că măsurile iau sfârșit în Anglia de Miercuri.

Totuși, cu semnele că scăderea abruptă a cazurilor de Omicron în Londra și alte locuri ar putea să fi încetinit, acesta a subliniat: ‘ Pandemia nu s-a terminat – toată lumea ar trebui să rămână precaută și îi îndemn pe toți cei care nu s-au vaccinat să iasă în față.’

Alte 12,727 de infectări au fost confirmate și anunțate pentru capitală Miercuri, în scădere de la vârful de 27,799 pe 22 Decembrie.

Totuși, cifrele au fluctuat în ultimele două săptămâni între 14,774 pe 20 Ianuarie și 9,326 pe data de 23.

Dr Yvonne Young, directorul adjunct pentru Protecția Sănătății de la UK Health Security Agency London, a spus: ‘ Scăderea numărului de cazuri de Covid-19 în Londra a încetinit recent și încă vedem mii de noi cazuri zilnice.’

‘ În mod liniștitor, internările în spital și la Terapie Intensivă pentru Covid-19 continuă să scadă, demonstrând impactul acțiunilor londonezilor în reducerea răspândirii zilnice a virusului și eficacitatea vaccinului în prevenirea bolii severe.’

‘ Covid-19 nu a dispărut însă. Odată cu ridicarea măsurilor Planului B în tot orașul și țara este la fel de important pentru toată lumea să continue să urmeze sfaturile de sănătate publică și să lucreze împreună pentru a opri în continuare răspândirea virusului și protejarea comunității noastre.’

Măștile de față, începând de Miercuri, nu mai sunt obligatorii din punct de vedere legal în metrou și alte transporturi publice, însă primarul Sadiq Khan le-a făcut condiție de călătorie cu serviciile Transport of London.

Acestea nu mai sunt obligatorii în magazine, iar pașapoartele de vaccin pentru cluburi de noapte și alte locații au fost scoase.

Boris Johnson a îndemnat Miercuri milioane de persoane să ‘ rămână precauți ‘ împotriva Covid-ului, având în vedere că restricțiile de Plan B au fost scoase.

Premierul a lăudat ‘ succesul desfășurării programului de booster , munca neobosită a NHS-ului și răspunsul uimitor al publicului ‘, despre care a subliniat că asta înseamnă că măsurile iau sfârșit în Anglia de Miercuri.

Totuși, cu semnele că scăderea abruptă a cazurilor de Omicron în Londra și alte locuri ar putea să fi încetinit, acesta a subliniat: ‘ Pandemia nu s-a terminat – toată lumea ar trebui să rămână precaută și îi îndemn pe toți cei care nu s-au vaccinat să iasă în față.’

Alte 12,727 de infectări au fost confirmate și anunțate pentru capitală Miercuri, în scădere de la vârful de 27,799 pe 22 Decembrie.

Totuși, cifrele au fluctuat în ultimele două săptămâni între 14,774 pe 20 Ianuarie și 9,326 pe data de 23.

Dr Yvonne Young, directorul adjunct pentru Protecția Sănătății de la UK Health Security Agency London, a spus: ‘ Scăderea numărului de cazuri de Covid-19 în Londra a încetinit recent și încă vedem mii de noi cazuri zilnice.’

‘ În mod liniștitor, internările în spital și la Terapie Intensivă pentru Covid-19 continuă să scadă, demonstrând impactul acțiunilor londonezilor în reducerea răspândirii zilnice a virusului și eficacitatea vaccinului în prevenirea bolii severe.’

‘ Covid-19 nu a dispărut însă. Odată cu ridicarea măsurilor Planului B în tot orașul și țara este la fel de important pentru toată lumea să continue să urmeze sfaturile de sănătate publică și să lucreze împreună pentru a opri în continuare răspândirea virusului și protejarea comunității noastre.’

Măștile de față, începând de Miercuri, nu mai sunt obligatorii din punct de vedere legal în metrou și alte transporturi publice, însă primarul Sadiq Khan le-a făcut condiție de călătorie cu serviciile Transport of London.

Acestea nu mai sunt obligatorii în magazine, iar pașapoartele de vaccin pentru cluburi de noapte și alte locații au fost scoase.

 (Comentarii: 0)

Articole pe aceeasi tema:

Articole pe aceeasi tema: