“Succes in durere", in fata Romaniei

Nationala Romaniei a pierdut, aseara, meciul de debut la Campionatul European. Elevii lui Anghel Iordanescu s-au inclinat in fata Frantei, scor 1-2, dar jocul echipei noastre s-a dovedit a fi promitator pentru meciurile viitoare.

La finalul primei reprize scorul era 0-0, insa la finalul celei de-a doua reprize scorul a fost 2-1, aducand victoria de partea francezilor. Golurile au fost marcate de Giroud '58 si Payet '89 pentru Franta, respectiv Stancu '65 (penalti) pentru echipa noastra.

Romania a venit pe „Stade de France” cu sete de victorie, dovada fiind faptul ca dupa meci echipa tricolorilor a cules doar cuvinte de lauda. Presa internationala noteaza ca jucatorii lui Anghel Iordanescu au demonstrat aseara ca nu au venit la Euro-2016 sa faca turism.

De asemenea, Le Parisien subliniaza faptul ca jucatorii lui Didier Deschamps au obtinut un "succes in durere" in fata Romaniei. Le Figaro noteaza ca Franta a reusit sa scape din capcana romanilor datorita lui Payet si apreciaza ca Romania este o echipa compacta si agresiva.

Publicatia britanica The Mirror a scris dupa meciul de aseara ca formatiile care subestimeaza nationala Romaniei o fac pe riscul lor, iar reprezentativele Albaniei si Elvetiei ar trebui sa fie constiente ca jucatorii lui Anghel Iordanescu nu au venit in Franta sa faca figuratie.