Hai Romania!!!

Aseara, desi toata lumea spera la o victorie, Romania a obtinut doar un egal cu Elvetia, in etapa a doua a grupelor UEFA EURO 2016. Asadar, este vital ca duminica, in meciul trei, sa invingem Abania pentru a ne putea califica in optimi. Iata cum s-a desfasurat meciul Romania – Elvetia.

Romania a deschis scorul in minutul 18. Bogdan Stanciu a marcat din panalty dupa ce Chipciu a fost faultat in careu. Cateva minute mai tarziu, Sapunaru a avut sansa uriasa de a face 2-0, insa a trimis minge in bara din 8 metri. Repriza a doua parea sa inceapa excelent pentru noi, insa Mehmedi a egalat scorul printr-un sut impecabil, in diagonala, dupa un corner.

Dupa meci, Iordanescu a dat vina pe ghinion pentru rezultatul de egalitate obtinut spunand ca ar fi vrut sa atace in repriza secunda. Totusi pe finalul meciului Romania s-a multumit doar sa se apere si nu a mai atacat.

Dupa meciul de aseara publicatia The Mirror a scris ca nicio echipa nu isi va dori sa intalneasca formatia antrenata de Anghel Iordanescu in fazele eliminatorii ale Euro 2016, daca aceasta se va califica. “Stiam ca echipa lui Anghel Iordanescu o sa fie puternica in aparare la Euro 2016… Vor fi o forta cu care sa te confrunti in turul urmator, daca totul va fi conform planului impotriva Albaniei”, a scris publicatia.