Steaua – Manchester City (0-5)

Aseara Steaua Bucuresti a fost invinsa de Manchester City, cu scorul de 5-0, pe Arena Nationala in prima mansa a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal. Iata care au fost cele mai importante momente ale partidei.

La finalul primei reprize Steaua era condusa cu 2-0. Primul gol a fost inscris de Silva, iar cel de-al doilea de Aguero. In cea de-a doua repriza britanicii au mai inscris 3 goluri. Un gol a fost inscris de Nolito, iar celelalte doua de catre Aguero. Asadar, chiar daca a avut si mici scapari, Aguero a fost eroul britanicilor aseara.

Cel mai jenant moment al meciului nu a fost legat de scor ci de momentul coregrafiei “furat” de fanii lui Dinamo. Chiar la inceputul partidei, la tribuna a doua a Arenei Nationale a aparut o coregrafie uriasa. Mesajul coregafiei a bulversat insa pe toata lumea. Pe toate cele trei inele ale tribunei scria "Doar Dinamo Bucuresti". Da, ati citit bine, la un meci al Stelei a aparut in tribuna mesajul "Doar Dinamo Bucuresti". Pe nici un stadion, nicaieri in lume nu s-a mai intamplat asa ceva.

Dinamovistii si-au asumat aceasta intamplare si sustin ca e vorba despre o ambuscada planificata minutios. Ambuscada ar fi fost atat de bine planificata incat, coregrafia ar fi fost platita chiar de Becali. Becali a platit o "firma", care a lasat pe scaune pungi cu vestele pe care urma sa le poarte fiecare suporter, crezand ca mesajul coregrafiei va fi cu totul altul, marcand un moment special pentru stelisti si anume aniversarea castigarii Cupei Campionilor din 1986. In realitate insa, totul s-a dovedit un esec.