David Popovici a devenit primul înotător român care câștigă un titlu mondial

Înotătorul româna de 17 ani David Popovici a câștigat luni finala la 200-metri  liber la World Aquatics Championship din Budapesta. Această performanță i-a adus tânărului sportiv prima sa medalie de aur la un Campionat Mondial.

Aceasta este și prima medalie de aur a României  într-o competiție de înot de bărbați, România câștigând în trecut două medalii de aur la Campionatele Mondiale, ambele la competițiile în competițiile de feminin.

David Popovici s-a calificat pentru finala de la Budapesta cu cel mai bun timp al competiției și un nou record mondial la juniori (1:44:40). În finala, acesta și îmbunătățit timpul ajungând la impresionanta durată de 1:43:21.

Popovici a terminat cu mult înaintea lui Sunwoo Huang din Coreea de Sud (1:44:47) și a americanului Tom Dean (1:44:98).

‘Oamenii de acasă au crezut în mine.Această medalie este pentru ei.’ , a spus David Popovici după finală.

După performanța de ieri, David Popovici și-a câștigat astăzi și  seria de calificări în proba de 100 de metri liber.

Înotătorul român a  fost cronometrat în 47.60. Acesta  a fost urmat de sârbul Andrej Barna (48.15) și de canadianul Joshua Liendo Edwards (48.16).

David Popovici a înregistrat cel mai bun timp din toate cele 11 serii de calificări la 100 de metri liber. Românul a fost mai rapid decât americanul Caeleb Dressel (25 de ani), campionul olimpic și principalul favorit al acestei probe.

Popovici a avut debutul internațional în vara anului trecut la Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde s-a calificat în două finale și a obținut al 4-lea cel mai bun timp din lume la 200-m liber.